Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 20 colours |
| edging | available |
| backing | rubber |
| surface | wiper/scraper |
| individual sizes | 1m x 6', 1m x 10', 1m x 15', 2m x 6', 2m x 10', 2m x 15', 3m x 10', 3m x 15', 4m x 10', 4m x 15', other sizes available |
| warranty time | 3 year |
| face material | polypropylene |
| total weight | 2.91 kg/m² (0.60 lb/ft²) |
| flammability | Passes c.g.s.b. standards for flammability (pill test) meets flammability standard DOC-FF-1-70 (pill test) |
| division | commercial entrance |
| thickness | 11 mm (7/16 in) |
| face style | berber (hobnail) |
| roll sizes | 1m x 75.5', 2m x 75.5', 4m x 75.5' |
| environment | indoor/outdoor |
| face weight | 1,790 g/m² (53 oz/yd²) |
| perfect for | vestibules, lobbies, heavy traffic entrances |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| green label plus | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

