Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 9 colours |
| edging | available |
| backing | rubber |
| surface | wiper/scraper |
| division | commercial entrance |
| thickness | 12.5 mm (1/2 in) |
| face style | omni pattern |
| roll sizes | 1m x 75.5', 2m x 75.5', 4m x 75.5' |
| environment | indoor/outdoor |
| face weight | 1,700 g/m² (50 oz/yd²) |
| perfect for | high-traffic entryways, lobbies, hallways, show-casing your logo |
| individual sizes | 1m x 6', 1m x 10', 1m x 15', 2m x 6', 2m x 10', 2m x 15', 3m x 10', 3m x 15', 4m x 10', 4m x 15', other sizes available |
| warranty time | 3 year |
| face material | polypropylene |
| total weight | 2.82 kg/m² (0.58 lb/ft²) |
| flammability | Efl, EN 13501-1 |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| green label plus | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

