Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | black (additional colours available) |
| division | athletics |
| thickness | 25 mm (1 in), 38 mm (1.5 in) |
| face style | smooth |
| recycled content | up to 100% |
| edging | available |
| environment | high impact |
| perfect for | fitness centres, weight rooms, free weight areas |
| construction | polyurethane bonded recycled and epdm rubber |
| individual sizes | 24" x 24" |
| warranty time | 5 year |
| total weight | 8.2, 10.9 kg (18, 24 lbs) |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| floor score | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

