Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| edging | available |
| division | athletics |
| thickness | 8 mm, 10 mm, 12 mm |
| face style | smooth |
| environment | tile |
| perfect for | weight room, fitness centre, ice rink |
| construction | dual layer polyurethane bonded rubber |
| recycled content | varies by colour content |
| individual sizes | 38" x 38" (square) |
| warranty time | 5 year |
| colour | 4 standard colors (custom colors available) |
| backing | re-grind epdm and recycled rubber |
| face material | high colour epdm and recycled rubber |
| total weight | 10.5, 12.3 kg (23, 27 lbs) |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| floor score | |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
Product Resource download links.

