Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| division | athletics |
| construction | Vulcanized recycled and virgin rubber |
| environment | tile |
| individual sizes | 39.4" x 39.4" (1.0 m x 1.0 m) |
| thickness | 1/4" (6 mm) 5/16" (8 mm) 3/8" (10 m |
| total weight | 1 m x 1 m: 23–38 lb/tile |
| warranty time | athletic facilities - 10 year, ice arenas - 5 year |
| colour | 5 colours |
| face style | Smooth with Colour Flecks |
| recycled content | 55% recycled content in base layer |
| perfect for | Weight Rooms, Fitness Centers, Ice Rinks, High Traffic Athletic Facilities |
| Property | Value |
|---|---|
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

