Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 4 colours |
| edging | available |
| surface | wiper/scraper |
| division | commercial entrance |
| thickness | for 1/2" recess, 17.5 mm (11/16 in) |
| face style | omni pattern |
| environment | indoor |
| perfect for | vestibules, recessed wells, heavy traffic entrances |
| construction | vinyl grid tile with everest inserts |
| total weight | 1.10 kg (2.42 lb) |
| recycled content | 25% |
| individual sizes | 11-5/8" x 17-5/8" |
| warranty time | 2 year |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

