Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| backing | PVC |
| colour | 5 colours |
| division | commercial entrance |
| edging | available |
| environment | indoor |
| face material | polyamide |
| face style | tufted |
| face weight | 1,000 g/sq. m (29 oz/sq. yd) |
| flammability | Cfl, s1 EN 13501-1 |
| perfect for | vestibules, lobbies, heavy traffic entrances |
| roll sizes | 2m x 82.0' |
| surface | wiper/scraper |
| thickness | 5/16" (7.2 mm) |
| warranty time | 4 year |
| Property | Value |
|---|---|
| more information |
Product Resource download links.

