Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 5 colours |
| edging | available |
| environment | tile |
| perfect for | weight room, fitness centre, ice rink |
| construction | pu bonded recycled and epdm rubber |
| thickness | 9.5 mm, 12 mm, 15 mm, 1 mm |
| division | athletics |
| face style | smooth |
| recycled content | up to 100% |
| individual sizes | 48" x 72", 46" x 69"(interlock), 22" x 22"(interlock), 24" x 24"(interlock) |
| warranty time | 5 year |
| total weight | 9.8 kg/m²(2.0 lb/ft²), 12.7 kg/m²(2.6 lb/ft²), 15.9 kg/m²(3.3 lb/ft²) |
| Property | Value |
|---|---|
| floor score | |
| more information | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

