Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 9 colours (charcoal stock) |
| edging | available |
| backing | bitumen |
| surface | wiper/scraper |
| division | commercial entrance |
| thickness | 14.5 mm (9/16 in) |
| face style | berber (hobnail) |
| perfect for | vestibules, lobbies, heavy traffic entrances |
| environment | indoor/outdoor |
| individual sizes | 0.5m x 0.5m |
| warranty time | 3 year |
| face material | polypropylene |
| total weight | 5.05 kg/m² (1.04 lb/ft²) |
| face weight | 1,790 g/m² (53 oz/yd²) |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| green label plus | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

