Product Details
| Property | Value |
|---|---|
| colour | 12 colours |
| division | athletics |
| thickness | 0.3 in. (6.5 mm) |
| face style | smooth |
| environment | high impact |
| perfect for | multi-purpose rooms, gym cardio areas, yoga studio |
| construction | ceramic-enhanced top surface.20 mil wear layer, décor film layer, spc core with click design, ixpe backing |
| individual sizes | 7 in. x 48 in. (0.2 m x 1.2 m) |
| warranty time | 10 year |
| backing | 1.5 mm ixpe backing |
| total weight | 9.76 kg./sq. m. (2 lbs./sq. ft.) |
| Property | Value |
|---|---|
| more information | |
| Edgewood Group Material Image | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Material+Image+Files.zip |
| Edgewood Group Material Library | https://concora-files.s3.amazonaws.com/EDGE+WOOD+GROUP/REVIT/Edgewood+Group+Materials.adsklib |
Product Resource download links.

